Yin Joga Meridiany
Zažite bioenergetické cvičenia na podporu zdravia

POZVÁNKA: Spoznajte formou kurzu (alebo intenzívneho workshopu) jemnú, pomalú jogu prepojenú s prístupom tradičnej čínskej medicíny (TČM) a čikungom

Kedy & Kde: ako pravidelné večerné hodiny v Bratislave (nižšie) + workshopy podľa ponuky tu

- centrum Open Mind (Mickiewiczova 2) - Všetky Piatky 16:30-18:30, 21.9.-21.12, spolu 14 stretnutí

Účasť: Kurz je otvorený - Navštevovať hodiny sa dá jednorazovo podľa vybraných hodín, alebo ako celý kurz (Študenti všetkých hodín majú výhodu kontinuity, to platí aj pri workshopoch plus nižšiu cenu - permanentku). Miesto si nie je nutné zajednať vopred (pri workshopoch však áno)

Permanentka (Objednávka cez atadusha@gmail.com)
Permanentka (Objednávka cez atadusha@gmail.com)

Aktuálne info vždy cez: YIN JOGA MERIDIANY (facebook group)

Skupiny: skôr menšie, pre dosiahnutie vyššej efektivity cvičenia. Hodiny sú určené pre všetkých bez rozdielu, okrem ľudí s vážnejšími zdravotnými obmedzeniami. Sú vhodné i pre začiatočníkov (doporučujeme pravidelnosť - keďže hodiny na seba voľne nadväzujú.) /Možnosť individuálnych hodín - zajednajte si cez kontakt v prípade, že chcete cvičiť samostatne, alebo v inom čase, atď./

Kurz YIN JOGA MERIDIANY prináša:

  • Väčšiu flexibilitu a fyzickú kondíciu: vďaka rozcvičke zahŕňajúcej vždy spinálne cviky, čikung (kultivácia toku energie, DO-IN, strečingové a ďalšie cvičenia na podporu funkčnosti orgánov Makko-Ho), a Yin Joga zostavám - z nich si môžete neskôr vyberať cviky ovplyvňujúce Vaše momentálne potreby, ročné / životné obdobia. Tieto cvičenia sú fyzicky pomerne nenáročné, prevedením jednoduché, no účinné, dynamikou skôr statické - výdržové (yin), vychádzajú z tradičnej (hatha)jógy. Vykonávajú sa v ľahu, sede a stoji, individuálne (a niektoré s možnou párovou variáciou). K dispozícii sú pre Váš komfort v štúdiu podložky, pomôcky, deky a iné.
  • cez statické jogové pozície (asany) v ktorých zotrvávame niekoľko minút a meditáciu - spoznávame rôzne stavy (emócií, mysle) a učíme sa s nimi pracovať aj v bežnom živote
  • cez dychové a čikungové cvičenia kultivujeme tok energie prúdiaci energetickými dráhami (meridiánmi), vďaka čomu a dostaví zharmonizovanie, vitalita, "odblokovanie", ozdravenie, chuť žiť život plnšie na všetkých úrovniach..
  • hlbokú relaxáciu tela (alebo podľa potreby aj rozprúdenie energie) cez osvojenie si automasáže Do-IN, v štýle terapie shiatsu a akupresúry..  To vedie k umeniu vnútorného prehmatávania sa, vnútorného videnia, vhľadu a dýchania (pranajáma).
  • odporúčania k stravovaniu a očistným technikám, detoxikácii tela (a aj mysle)
  • pochopenie učiva aj cez názorné pomôcky (modely častí ľudského tela s akupunktúrnymi dráhami, anatomické mapy, masážne a akupresúrne nástroje, obrázky, videá, texty
  • možnosť krátkej individuálnej konzultácie k preberaným témam
  • možnosť obdržať aj študijné materiály (obsahuje popis cvičení a aj teóriu vždy k danej preberanej pod-téme, skriptá, web-linky, obrázky, odporučenú literatúru..)
ZAMERANIE STRETNUTÍ: (Každá lekcia - na jednotlivé meridiány + orgány v súlade učením TČM)

1. (úvodné): Taoistická kozmológia, jin / jang. Dychové a čikungové cvičenia, chôdza, postoj, energetické centrá. Nadipatia. Súvisí joga s TČM? AcuYoga. Čo sú čakry, ako nás ovplyvňujú. Čo je čchi (ki, prána, živa). Ako asány vylepšujú naše zdravie, čo robia s našimi emóciami, myšlienkami? Ako môžu asány ovplyvňovať meditáciu a opačne? Premena energie v roku cez 5 elementov a počas denno-nočného cyklu (orgánové hodiny), jej tok v meridiánoch.
2. a 3: VODA /yin joga zostavy na: obličky + močový mechúr/. Vlasy, nechty, zuby, kosti. Chrbtica, kríže, podbruško. Strach, úzkosť, obavy, odvaha, rozvoj sily vôle. Očista obličiek, detox močo-pohlavného obehu. AcuYoga v gynekologických témach. Posilňovanie ľadvín, esencie života. Brána osudu. Dedičnosť. Starnutie. Šedivenie vlasov (predčasné), rednutie kostí, bolesti kĺbov najmä v dolných končatinách, zhoršovanie sa kvality zubov, vysoký krvný tlak, únavový syndróm, poruchy štítnej žľazy, diabetes, celková zimomravosť.
4. a 5: DREVO /yin joga zostavy na: pečeň + žlčník/. Šľachy. Hnev, zlosť, agresia, aktivita, rast, rozvoj pozornosti a vnútornej sily, trpezlivosť, plánovanie a rozhodovanie. Rôzne očisty pečene, žlčníka, žlčovodov - návod, rady.
6., 7., 8. a 9.: OHEŇ /yin joga zostavy na: srdce, perikard, tenké črevo, trojitý oheň/. Oheň je našou vnútornou mocou, silou, vitálnosťou, súvisí so zámermi, úctou, ale aj s voľbou, vôľou a nadšením. Najväčšou výzvou na tejto rovine je hanba. Hystéria, nenávisť, láska, radosť, smiech. Duch Shen a "ďalší" podľa TČM.
10. a 11.: ZEM /yin joga zostavy na: slezina-slinivka + žalúdok/ - Svaly - ríty 5 Tibeťanov. Myseľ. Spodný tantiem / Hara - silný stred (identita, osobnosť, vôľové vlastnosti), spevňovanie svojho fyzického stredu (core muscles). Úzkosť, mentálne premieľanie, sebaľútosť, súcit, rozvoj, tvorivosť. Trávenie. Chuť na sladké.
12. a 13. KOV /yin joga zostavy na: pľúca + hrubé črevo/. Imunita, tzv. "kovový štít", ochranné obaly. Koža. Citlivosť na ofúknutie (ale aj reumatické bolesti, či časté seknutia). Žiaľ, smútok, odvaha, vitalita, úcta, schopnosť odlíšiť podstatné od nepodstatného, upratovanie, zhusťovanie - zefektívňovanie, púšťanie starého. Šankaprakšalána (očista hrubého čreva - cviky + návod + rady, tipy). Prijímanie nového. Plný jogový dych - nácvik. Cviky na lepšie ranné vyprázdňovanie. Cviky na otvorenie hrudníka a spriechodnenie toku energiu v ňom a v horných končatinách.
14.: TANTRA jóga /yin joga zostavy na niektoré mimoriadne dráhy - dráha počatia a zadná riadiaca/. Práca s kundalini. Malý mikrokozmický okruh. Tantra dýchanie. Asany pre 7 čakier. Súvis s acu bodmi pre vstup energie. Šiesty Tibeťan a zopakovanie 5 Tibeťanov. Zopakovanie cvikov (individuálne, párovo) podľa orgánových hodín.

Každý element je tu originálnym, osobitým a rovnoprávnym, a zároveň spojeným do jednoty systémom vzťahov. Keď trénujeme jeden stav / Tao alebo Chum - celý organizmus sa nastavuje na charakter daného stavu. Zapínajú sa orgány "Fu" a ich opozičné im začínajú slúžiť a každá časť pracuje v prospech celku. Naše srdce, pečeň aj obličky atď. sa snažia splniť funkcie daného stavu, v danom čase. Tak postihuje organizmus svoje rôzne variácie. Nemennosť, stacionárnosť a jednotvárnosť funkcií je cestou k záhube. Starnutie je cestou k pevnosti a nemennosti - osteoporóze, ukladaniu a zapevňovaniu látok v organizme. Tréningom učíme, aby každý orgán "chápal" ostatné orgány, aby sa zachovala variabilita, obnova funkcií. Každá prejavená emócia, pocit, psychické zafarbenie je obrátenou stranou vnútorných funkcií. Signalizujú nastavenie vnútorného prostredia, v ktorom prebiehajú stovky a tisícky najrôznejších procesov. Zjednocujúcim prvkom je funkčný fázový stav. V staročínskej tradícií komplex funkcií človeka nazvali meridiánom. Je to jeho osobný fázový stav, ktorý keď zapneme, zatonizujeme, nastaví všetky fyziologické parametre na svoj obraz. To znamená že iná bude fyziológia a sebacítenie pri tonizácii meridiánu Srdca a iná pri meridiáne Tenkého čreva atď. Každý meridiánový stav súvisí s určitým nastavením všetkých častí jedným smerom. Tu všetky vnútorné orgány sa podriadia a získajú tonálnosť dominujúcej fázy. Nereaguje len jeden orgán. Naopak, všetky pracujú na stranu lídra. Problémy vznikajú práve vtedy keď sa niektorá časť nechce zapojiť - "trucuje". Tréningom sa zjednocuje organizmus tak, aby sa funkcie zapínali bez konfliktu a každá časť bola v súlade s celkom.

Kurz je jedinečný !

-  Spoznáte odpovede na otázky ako: Čo sú čakry? Ako nás ovplyvňujú? Čo je čchi? Čo je Prána? Ako jogové pozície vylepšujú naše zdravie? Čo robia s našimi emóciami? Myšlienkami? Čo sú meridiány? Čo je nadipatia? Súvisí joga a akupunktúra? Ako môžu asány ovplyvňovať meditáciu? A opačne? Čo je Acu yoga?

- Praktikanti môžu benefitovať z poznatkov Tradičnej Čínskej Medicíny! - Stanete sa sami sebe osobným akupunkturistom - ale bez ihiel. Aplikovaním tlaku na body pozdĺž meridiánov ovplyvňuje Yin joga zdravie konkrétnych orgánov rovnakým spôsobom ako akupunktúra. V zmysle celostného psychosomatického liečenia spoznáte, že špecifické energetické kanály (meridiány), na nich umiestnené energetické body a energetické komponenty orgánov ovplyvňujú človeka fyzicky (telo), emočne a mentálne (duša). Neskôr si vybudujete cez všímavosť schopnosť naciťovať sa a pracovať vedome so samoliečivou silou (harmonizácia energie čchi / ki / prána / živa). A tak, spojením získaných poznatkov a zameraním pozornosti na to, čo práve potrebujete, smerujete k udržaniu harmónie = zdravia a spomaleniu degenerácie organizmu = starnutia /Príklady niektorých indikácií, upraviteľných cvičením Yin joga meridiany: počiatočné artrózy - bolesť svalov a šliach, nevyživené kosti a chrupavky, slabá artikulácia na verbálnej úrovni, nízka miera vitality celkovo, slabá imunita, prehrievanie organizmu, kašeľ, začervenané oči, napätie v spodnej časti chrbta, neplodnosť, studené končatiny, nažltlé bielka, nespavosť, silný / slabý / nepravidelný/ menzes, cysty, impotencia, hormonálna nerovnováha, vznetlivosť, nezvládanie stresu, pomalé trávenie, zápcha, pomočovanie, ustráchanosť, nedostatočná krvotvorba, slabé vstrebávanie živín, bolestivá pečeň, nedoslýchavosť, nepokoj, apatia, rola obete, sudcu, perfekcionizmus, manipulácia, tenzie na psychickej či / aj fyzickej úrovni, neuspokojivá schopnosť koncentrácie a vnímania, nízka flexibilite a pohyblivosti kĺbov, kostí a spojivových tkanív, apod./

- Eliminujete fasciálnu bolesť, keďže toto cvičene alebo skôr aj autoterapia sa podobá v niečom na Myofasciálne uvoľňovanie (masážna terapia, ktorá sa zameriava na elimináciu svalovej imobility a uvoľnenie svalov a fascií, čím dochádza k zlepšeniu cirkulácie krvi a lymfy, následne sa znižujú bolesti a zvyšuje sa ohybnosť). Fascie sú biele vlákna väzivového tkaniva, ktoré je všade v nás. Má niekoľko vrstiev, rozprestiera sa na povrchu tela (pod kožou), ale ide aj hlboko dovnútra tela ku orgánom. Fascia ako spojivové tkanivo je veľmi dôležitá a má veľa funkcií... napr. drží naše telo pohromade, pomáha pri pohybe, pomáha šíriť informácie v tele. Fascia je však veľmi citlivá, je v nej 80% nervových zakončení, to ona nám ohlasuje, ak máme v tele problém - "hlási to bolesťou alebo emóciou". Ak sme dlhodobo v strese alebo na nás ide choroba, reaguje na to opäť fascia stuhnutím a zápalmi.. Dobrá správa pre nás jogínov je, že fascie sú rýchlo obnoviteľné a elastické !

- Pocítite a naučíte sa, ako rovnováha meridiánového systému ovplyvňuje integritu medzi telom a dušou. Pravidelným praktikovaním zvýšite nielen svoju fyzickú schopnosť (flexibilita, sila, stabilita,.. mať "spoľahlivejšie" fyzické telo ako také), ale najmä stabilizujete a kultivujete energetickú vitalitu (čchi cirkuluje hladko v meridiánoch, tantienoch a vnútorných orgánoch, synchronizuje sa fyzická zložka s energetickou, zvýši sa imunita, pocítite viac energie, respektíve jej balans,) a tiež mentálnu jasnosť a emočnú vyrovnanosť - "vyživí a pozdvihne sa duch". Pracujete bioenergeticky so svalovým napätím, nepríjemnými telesnými pocitmi a spomienkami cez dýchanie, uvoľnenie a prijatie. Naučíte sa, ako týmto symptómom porozumieť a liečiť ich. Špeciálne cvičenia umožňujú obnovenie voľného prúdenia životnej sily telom. S vyladenou alebo nadobudnutou energiou dokážete lepšie hospodáriť a tiež chrániť si ju pred externými možnými odvádzačmi (ochranný energetický obal vytvorí dostatočný priestor pre vaše vlastné fungovanie)

- Otvoríte sa ! Lebo takto nezaťažujúce, funkčné "vozítko" (správne pulzujúce zdravé fyzické telo - ruka v ruke s vyladeným mentálnym a emočným telom) - umožňuje preniesť pozornosť smerom k otvoreniu srdca (Láska) a oslobodeniu mysle (Vedomie) - a tak k spojeniu sa s Vyšším princípom, to všetko však maximálne uzemnene. (Nápomocné bude učenie TČM - zdroje energie čchi v tele, sled toku energie v dráhach, jej premena počas dňa, mesiaca, roku, atď., a taoizmu - sily Jin / Jang, Tao, svet formy a prázdnoty. Privedie nás k tomu priama skúsenosť oslobodenia sa od identifikácie čisto len so svojím fyzickým telom, a to cez rozvoj povedomia o svojom subtílnom tele: energia - myseľ - vedomie - kedy poznáme náš skutočný stav, pravú prirodzenosť a podstatu - teda získame správne porozumenie a vhľad). Pozývam vás nájsť rovnováhu medzi stavom Bytia / Bezpodmienečnej lásky a Akcie / Rozvíjania resp. Lekcie, .. a tak slúžiť sebe i svetu schopnosťou prejavovať sa ako zrelá - dospelá osobnosť, vytvárať funkčné vzťahy, zakúšať autentickú intimitu so sebou a druhými a tak kráčať slobodne po ceste svojho Srdca.

Rozviniete si kvality ako: žiť v prítomnosti, bdelo, vnímavo, všímavo, otvorene, súcitne, láskavo, v múdrosti, bez odporu mysle či tela. Odsledujete si v SebaPoznaní možné príčiny utrpenia (pripútanosť, túžba-odpor, ne-vedomosť) a nasledujúc vo Vedomí cestu oslobodenia sa tak transformujete na skutočného vedomého Tvorcu svojho Života - takého, ktorý sa Životu plne odovzdá a necháva sa ním viesť.

Yoga je cvičenie zamerané na celkovú rovnováhu v nás. Aby sila a flexibilita, pravá a ľavá strana tela a naše slnko a mesiac alebo inak yang a yin boli v rovnováhe. V silnom a priechodnom tele sa nám lepšie býva, preto dovoľte sami sebe pretransformovať rozkmitaný deň na príjemný pokojný večer a doladiť sa na deň, ktorý máme pred sebou. Počas týchto lekcií kultivujeme svoje telo a celú bytosť jogovými a čikungovými technikami. Posilníme svaly, strečingom a dychovými cvičeniami spriechodňujeme telo, ustálime, rozjasníme vedomie oddychom. Vybrané čikungové a jogové sekvencie sú jednoduché a efektívne, skrátka radosť cvičiť, a to všetko jemne a bezpečne.

Prečo práve Yin joga a čo to vlastne je? Cvičenie sa radí k statickým a relaxačným. Zbavuje človeka stresu - pomáha k celkovej harmónii tela a mysle. Vyživuje bunky aj orgány celého tela tým, že priaznivo vplýva na prúdenie životnej energie. Pôsobí hlavne na väzivá v tele: šľachy, úpony, kĺby, zbavuje svalového napätia. Jemne, no účinne napomáha flexibilite kĺbov a šliach, uvoľňuje prebytočnú tenziu, prináša pocit pokoja a ľahkosti. Náročnejšie pozície sa dajú modifikovať podľa obmedzení a potrieb každého cvičiaceho. Dômyselne pri tom používa i rôzne pomôcky - joga pásy, tehličky, vankúše a deky :) Zvládnu ju tak všetci, ktorí chcú - pozná odstupňovanie úrovní a napredovanie pomaly avšak isto.. Pozície v Yin joge sú relatívne jednoduché a nenáročné na fyzickú silu či extrémnu ohybnosť. Je tiež určená všetkým, ktorí chcú hlbšie preniknúť do svojho vnútra. Na úrovni mysle pestuje nesúdiacu pozornosť voči tomu, čo sa objavuje v našom hrubohmotnom aj jemnohmotnom tele. Ukotvuje nás v prítomnom okamihu a pomáha nám kultivovať slobodný a radostný prístup k životu. Harmonizovaním a celostným prístupom významne posilňuje imunitu - zosilňuje naše aurické obaly, bioenergetické pole. Učí samoliečivým zručnostiam a prehlbuje potenciál človeka na všetkých úrovniach. Pracuje v tichosti, pomaly a jemne - ako je energia "yin" aj rozpoznávaná samotná. A o to práve ide - v jemnosti je sila :-) Niektorým sa tento štýl jogy môže zdať spočiatku príliš pasívny alebo jednoduchý. No pomerne rýchlo zistia, že aj Yin joga môže byť pre nich výzvou - a to najmä pre zotrvanie v pozíciách od 2 do 20 min. Yin jogu vyhľadávajú tiež ako vhodné doplnkové cvičenie, keď hlavnou praxou sú viac akékoľvek dynamické druhy cvičení (beh, bojové umenia, bicyklovanie, plávanie) silové (posilňovňa, fitness, crossfit..,) z jogy štýly Ashtanga, Vinyasa, Acro joga.. (Tieto druhy jogy sú zamerané na posilnenie svalov, telesnej sily a celkového fyzického zdravia.) Páči sa mi, že pri Yin Joge sa nespotíme :-) Cvičíme v dlhom pohodlnom oblečení a kto chce aj bosý (odporúčam priniesť teplé ponožky - v zotrvávaní v pozíciách telo vychladne). Skvelé pre dámy je, že nie je nutné vynechávať cvičenie Yin jogy počas menštruácie. Naopak, práve Yin joga môže pôsobiť v tomto období blahodárne. Pokiaľ máte akékoľvek zdravotné obmedzenie (ste po operácií, máte vážne problémy s chrbticou, kolenami a pod.), vždy pred lekciou ma prosím upozornite, i v prípade akýchkoľvek otázok k praxi sa na mňa obráťte, skonzultujeme a zohľadníme to pri cvičení. A ešte 1 špecifikum k yin joge: V priebehu lekcie sa neodporúča piť. Akonáhle sa napijete, dochádza tak k ochladzovaniu organizmu (čo už pri yin joge zažívame tak či tak) a tiež narušovaniu plynulosti cvičenia a toku energie (áno, aj v tých statických pozíciách to prúdi :-) Po lekcii sa môžete občerstviť v štúdiu. Odporúča sa nejesť min. 2 hodiny pred lekciou (v prípade, že máte pred lekciou hlad, dajte si napr. za hrsť orechov či sušeného ovocia, prípadne teplý vývar).


Sprievodca - Andrea Tkáčová

Absolvovala som kurz hatha jogy (India 2013), shiatsu a kraniosakrálnej terapie a ďalšie. InFormácie z výcvikov, kurzov, sústredení, stretnutí (SR, ČR, India, Čína), kníh, skrípt a videí prinášam ochotne na hodiny. Vedomosti na mentálnej úrovni však nie sú tak dôležité: človek (duša v tele) potrebuje totiž zážitok v realite, teda cez telo. Preto ich sprostredkúvam ľuďom pretavené tak, aby navnímali svoje pocity. Verím, že až pochopenie cez vlastný zážitok môže priniesť uvedomenie - a potom zmeny = vedieť sa pozrieť na veci z iného uhlu pohľadu ako doposiaľ a reálne robiť veci ináč. Vytváram bezpečný, príjemný priestor kruhu pre spoločné zdieľanie poznania, obohacujem o bohaté skúsenosti z mojej praxe. Pozývam k príležitosti rásť do Vedomia.

Tešíme sa na vás :-)

Napísali o hodinách:

"Hodiny Yin jogy su vhodne pre kazdeho, kto chce zazit zmenu. Su protikladom k bezne rozsirenej joge, nakolko clovek sa na nich nikam neponahla, vycisti si hlavu a je vo vacsom spojeni so svojim telom. Jednotlive assany su spociatku nenarocne a je prijemne sledovat zlepsenie ohybnosti svojho tela na nasledujucich hodinach. Avsak s postupom casu je potrebne ponatahovat vsetky meridianove drahy, co moze byt vacsia vyzva. Nie je to len cvicenie, je to aj vela informacii o vlastnom tele. Napriklad, ktory organ pracuje v ktorej hodine, comu sa vyhnut v stravovani a co mozno zmenit v zabehnutych dennych stereotypoch. Bolo fajn, ked nam lektorka trochu pomahala v poziciach jemnymi dotykmi, kedze nam uz neslo sa viacej posunut - aj ked som citila, ze by to slo."

"Odnášal som si telesný pocit, žiadnu teóriu. Bolo i dosť inFormácií - k jedlu, cvičeniu, meridiánom."

"Cvicenie jogy s Atkou musim pochvalit. Davnejsie som mal problemy s chrbtom, panvou. V sucasnosti sa niekedy este citim, akoby som bol trochu nakrivo. Stalo sa mi, ze som s takymto pocitom isiel na jej hodinu jogy. Po absolvovani cvicenia s nou vsak takyto neprijemny pocit nerovnovahy zmizol."

Dakujem!!!! Super. Jedno zo spravnych rozhodnuti, v spravny cas. Si uzasnou zenou, velmi ohybou. Telom i slovom. Jednym slovom s dusou. Citim sa vynimocne. Bolo citit vnutorne uvolnenie, konecne som asi citil telo a vnimal ho pri cviceni.

Cvičenie sa mi páčilo, presne to potrebujem...pomalé, precítene a hĺbkové. Viackrát som sa ocitla v hladine alfa. Chrbtica je moja téma. Poskracované šľachy, svaly ako odozva. Trapézy ako emočný vešiak sa ma "dotkli", pľúca a smútok a aj typológia elementov. Na zemi mi je neskutočne dobre. Telo vnímavé, ako senzor. Aj veľmi jemné veci a práce s ním. Cítila som prúdenie.

"Urcite odporucam, stoji to za to. Vyborne podany uvod k fungujucim starym uceniam. Vdaka."
"Taká iná joga, dostala som i dobré základy čikungu. Cítim, ako mi energia lepšie prúdi telom, myseľ je pokojnejšia, chrbát nebolí."


"Veľmi príjemná, komorná atmosféra v krásnom priestore. Cítila som sa veľmi dobre a polku cesty som išla domov pešo."


Som nadsena, pretoze mi zlahceli nohy ! :)) Teda ulavilo sa mi s tym pocitom tazkych noh :) Skvele ! - dakujem ! Aj celkovy pocit mam taky lahsie plynuci :) Potom som pospala, ako si avizovala, este ucinky doznievali.

"Boli to prijemne stravene 2 hodinky cvicenim.. Pacilo sa mi, ze som sa dozvedela niečo o meridianoch, kadial vedu dolezite body. Pacil sa mi pristup, ze to bolo pekne vysvetlene aj pre zaciatocnika a kazdemu si sa venovala aj individualne, ked potreboval - Prisla si, vysvetlila, pomohla.. Zaujalo ma, ked si hovorila o tej pečeňovej očiste. lebo som o nej už počula a mala som ju nariadenú od parazitologa este v roku 2013 a od liecitelky neskor tusim tiez. ale som sa bala, co to so mnou spraví. Ja mám pocit, ze som na Tvojej hodine akurat bola tam, kde som mala byt a prekonala som tym svoje limity, kedze som stale unavena, tak doma sa mi tazko cvici a kazda telesna aktivita ma vyčerpá.. Preto ma niektore pohyby bolia a uvedomujem si, ze sa musim naucit pravidelnosti a dalej sa prekonavat, lebo je to dobre pre moje zdravie. Co by som do buducna uvitala? Dalsie hodiny jogy s tvojim skvelym pristupom, aby si aj ostatnych motivovala ako mna, zaujimat sa o zdravie a o svoju mysel.. pozorovat svoje emocie, uvedomovat si prepojenost a suvislosti medzi nimi a organmi."

"Atka vedie hodiny svojim sposobom, ratal sa mi. Tiez nauka je vynimocna, vzacna, velmi malo rozsirena u nas doposial. Vyborne profesionalne a pritom neformalne podane "ucivo", ktore mozem spracovavat cely nasledujuci tyzden, az do dalsej hodiny. Pohyby su nenarocne, alebo odstupnovane po "vyzvy", podla toho, kto sa na co citi. Tesim sa na pokracko, ozivovanie sa."

"Môžem byť akokoľvek vystresovaná a uponáhľaná a zničená, ale keď prídem na jogu k Adke, tak behom 15 minút som človek s úplným kľudom a pulzom. A na konci odchádzam nabitá energiou a ľahkosťou. Vždy. Ďakujem, pomáha mi to, veľmi."

"Mala som ozaj lahsie, ohybnejsie nohy, zistila som aj, kde mam nedostatky, ako ich spravne riešiť. Rano som roztahovala slachy a budem kazdy den, mam co robit na sebe. Zaujimave bolo aj zistenie, ze cez nohy sa da vplyvať na zdravie celeho tela."

"Dakujem. Bolo to laskyplne. Pristupom, Tvojim naladenim sa na nas, intonaciou tvojho hlasu, celkovym prejavom a priebehom. Nechala si kazdeho ist podla svojich limitov a nikto sa nehanbil, ze nieco nedaval. Ja by som sa mal natahovat kazdy den.. Telo si to uz pytalo. Budem mat asi aj svalovicu - slachovicu na chrbte. :) Upokojilo sa mi vnutro. Zase sa mam nieco naucit a smeruje ma to niekam. Kamaratka, s ktorou som prisiel, s udivom vnimala, ako rozoberas kazdy pohyb do detailu a je tam citit vacsi vplyv Ciny ako Indie.

Nebezpecenstvo poskracovanych svalov si uz plne uvedomujem pri bolestiach chrbta, a pravdepodobne to ma este ovela sirsi zaber, a prave si ma celkom dobre namotivovala aj s tym ako zvladnut udrzovanie sa v energetickej kondicke - alebo ako pochopit aspon princip :) Myslim, ze vertigo v mojom pripade suvisi hlavne so psychosomatikou ... spozorovala som, ze zavrate su intenzivnejsie alebo trvaju dlhsie pri vacsom emocnom vypati alebo strese, a po prvej yin meriadianovej hodine som v praci spozorovala zaujimavu zmenu v tom, ako som reagovala na taketo situacie - bolo to nieco ako vnutorny pokoj, nadhlad, nebrala som veci osobne, a bol to skvely pocit :) Avsak uvedomujem si, ze ma caka este dost dlha cesta

.