HaTha Yoga

Kráľovská tradičná joga harmonizuje telo a dušu

HaTha Joga je špecifický systém jogy, kde hlavnou súčasťou sú asány (pozície tela), pranajáma (ovládanie dychu) a meditácie (upokojenie mysle). Známy je aj názov Rádža joga ("Kráľovská joga" - joga pevnej vôle a seba-kázne). Cieľom je očista tela a ducha. Hlavným dôvodom k praktizovaniu HaTha jogy na Západe je zlepšenie mentálneho a fyzického zdravia. Sanskritské slovo hatha je zložené ze sanskritských slovných koreňov ha a tha kde mnohovýznamovosti odpovedá najviac nútiť a stiahnuť sa. Hatha znamená - nútiť (duch) stiahnuť sa (od vonkajších vnemov). Časť "ha" reprezentuje mužský element, energiu slnka, vedomia, zápalu, sily, pravý energetický kanál, deň, extrovertnú silu, yang, zatiaľčo "tha" je ženský element, intelekt, príroda, ľavý kanál energie, kreativitu, lunárnu energiu, myšlienky, potenciál, chladivý efekt, noc, introvertnú silu, yin. Cieľom hatha-jogovej praxe je zladiť tieto dva ko-existujúce elementy do centrálneho kanála, kde nastáva harmónia tela, mysle i duše.

Hatha Yoga Pradipika - starý súborný spis - predstavuje 15 asán (vymenúvam v "poslovenčenej" podobe): Turecký sed, Krava, Hrdina, Korytnačka, Kohút, Luk, Ryba, Kliešte, Mŕtvola, Polovičný a plný lotosový sed, Lev, Motýlik. V súčasnosti je bežné zažiť hodiny HaTha jogy voľnejšie zostavené - buď relaxačnejšie, alebo opačne - s priradením pozícií aj z Ashtanga jogy (silovejšia, dynamickejšia, prísne dodržiavajúca spôsob cvičenia aj poradie pozícií)

Spôsob vedenia hodín závisí od úrovne skupiny. Podľa dohody je možné ísť viac dynamicky, silovo, alebo skôr na rovnováhu, flexibilitu, dýchacie techniky čí relaxáciu mysle. Praktikant hatha jogy pozoruje hodinu po hodine lepšiu ohybnosť a silu použiteľnú v každodennom živote, korekciu pomeru svaly vs. tuk a často aj pokojnejšiu myseľ a schopnosť sústredenia sa na veci ktoré potrebuje v živote. HatHa joga nás aj tak privádza bližšie k sebe samému, k Vašej Ceste.

Momentálne verejné skupinové hodiny neprebiehajú. - Kontaktujte ma prosím ohľadom možnosti dohodnutia Vašej individuálnej hodiny.