Joga terapia

Opatrnejšie, keď pociťujete hranice..

Jogová terapia sa využíva hlavne pri liečbe psychosomatických ochorení a pri pooperačnej rehabilitácii. Terapia jogou je stále vyhľadávanejšou alternatívnou terapiou, prepája tradičnú jogu a tradičnú čínsku medicínu alebo ayurvédu. Zmenou návykov je nastolená dynamická rovnováha, teda zdravie v týchto 3 základných oblastiach:

  • rovnováha medzi silou a pružnosťou tela (zdravý a stabilný svalovo - kostrový systém)
  • optimálne fungovanie orgánov a tkanív (fyziologické zdravie)
  • jasná a vyrovnaná myseľ (psychické zdravie, správne psychologické postoje)

Jogová terapia je proces založený na osobných skúsenostiach, ktorý vyžaduje a súčasne aj rozvíja vnímavosť k sebe samému a schopnosť sebaregulácie na základe jasnej predstavy o sebe a jasného uvedomenia si vlastných cieľov a možností. Vďaka tomu dokáže jogová terapia prepojiť telo, dych a myseľ, a tým posilniť telesné a duševné zdravie.

Terapia jogou sa nesnaží len zmierniť symptómy konkrétneho ochorenia, ale nájsť a odstrániť jeho príčinu. Vníma človeka ako celok a to je zohľadnené v postupoch, ktoré pri riešení zdravotných ťažkostí využíva. Sú to napríklad poznatky z fyzioterapie, očistné techniky, vizualizácia či spev. Učí človeka, ako relaxovať, sústrediť sa a tiež sa vhodne stravovať. Samozrejmosťou sú fyzické a dychové cvičenia. Keďže podstatou je joga, tak nechýba ani meditácia. V praxi sa účastníci skupinových alebo individuálnych jogových terapií učia správne dýchať a objaviť vzťah, ktorý je medzi dýchaním a vykonávaným pohybom. Na lekciách sa teda naučia rozumieť svojmu telu a správne ho používať. Keďže sa v rámci jogovej terapie využívajú jogové pozície, prirodzene dochádza k rozvoju sily, flexibility i stability. Ak by sme chceli jogovú terapiu porovnať s jogou, v jogovej terapii ide predovšetkým o zdravé telo, resp. odstránenie zdravotných ťažkostí a získanie vnútornej harmónie, ktorá ovplyvňuje fyzické zdravie.

Pri akých zdravotných problémoch sa jogová terapia využíva? Okrem problémov s pohybovým aparátom (bolesť chrbta, krížov, kĺbov), je to aj rad ďalších ťažkostí, ako napríklad alergie, depresie, úzkostné poruchy, tráviace problémy, vysoký krvný tlak atď.

Dobrou správou je, že vďaka rastúcim počtom pozitívnych vedeckých štúdií joga preniká už aj do ordinácií lekárov a do nemocníc ! Viac sa dočítate cez prelink na článok: "Doktori konečne objavili terapiu jogou! Pozrite sa, čo všetko dokáže liečiť"

Momentálne verejné skupinové hodiny neprebiehajú. - Kontaktujte ma prosím ohľadom možnosti dohodnutia Vašej individuálnej hodiny.