Gravid joga

Oslávte príchod Vášho bábätka a pripravte sa naň fyzicky i psychicky

Tehotenstvo predstavuje v živote ženy veľmi špeciálne a vzrušujúce obdobie, počas ktorého dochádza k mnohým fyzickým, psychickým a hormonálnym zmenám. Vyžaduje si od budúcej mamičky silu, vytrvalosť, flexibilitu, vnútorný pokoj, vyrovnanosť, uvoľnenie, intuíciu ale aj odovzdanie sa. Veľmi vhodnou metódou prípravy na pôrod je GRAVID JOGA, ktorá umožňuje budúcej mamičke spoznať svoje telo a nasledovať svoju vnútornú intuíciu. Je zameraná na komplexnú fyzickú (otváranie panvy, práca s panvovým dnom, uvoľňovanie, posilňovanie, naťahovanie...) aj psychickú pred-pôrodnú prípravu (psychické uvoľnenie, nadviazanie spojenia s bábätkom, načerpanie energie...). Okrem toho získajú mamičky množstvo informácii ohľadne rôznych polôh - či už na pôrod alebo na uľavenie od bolesti alebo napätia v rôznych častiach tela.

Gravidjoga je tehotenské cvičenie venované budúcim mamičkám. Využíva jemné a šetrné pohyby, dýchacie techniky a meditáciu, ktoré pomáhajú udržať energiu ženy v rovnováhe, pretože práve tá je kľúčom k zdravému telu a vyrovnanej mysli. Tehotenská joga prehlbuje vnútornú komunikáciu medzi mamičkou a dieťatkom a vedie ženu k intenzívnejšiemu prežívaniu tohoto jedinečného spojenia. Gravidjoga zároveň pomáha budúcej mamičke vyrovnať sa s rôznymi (častokrát aj nečakanými) zmenami, ktoré ju v tomto období čakajú. Má blahodarný účinok na chrbticu, podporuje prácu s panvovým dnom a jeho prekrvenie, posilňuje telo, pomáha vyrovnať sa s rôznymi ťažkosťami (kŕčové žily, ischias, bolesti chrbta, nahromadenie vody v nohách...) navodzuje vnútornú rovnováhu a pokoj mysle. Priaznivo ovplyvňuje nielen obdobie tehotenstva ale aj priebeh samotného pôrodu a šestonedelia. Neodlučiteľnou súčasťou cvičenia je správne dýchanie (spoznanie svojho dychu, jeho vnímanie a správne využitie). To má totiž obrovský význam nielen v tehotenstve, ale aj pri samotnom pôrode. Správna práca s dychom značne uľahčuje pôrod a pomáha lepšie zvládať pôrodné bolesti. V podstate je tehotenstvo ideálnym medzníkom v živote ženy, kedy s jogou začať. Gravid joga je vhodným cvičením pre všetky tehotné ženy, ktoré nemajú vážnejšie zdravotné komplikácie (rizikové tehotenstvo, cervikálna disfunkcia, vážne ochorenia srdca alebo dýchacej sústavy, história predchádzajúcich potratov, symptómy krvácania, hlboká žilová trombóza...). Pred cvičením preto odporúčam, aby mamička svoj zdravotný stav a možnosti pohybu konzultovala so svojim lekárom.

Na tehotenskú jogu sa môžu prihlásiť aj tie mamičky, ktoré sa doteraz vo svojom živote s jogou nestretli. Jednotlivé cvičenia sa dajú prispôsobiť rôznym úrovniam a individuálnym fyzickým požiadavkám každej ženy.

Jedna lekcia gravid jogy trvá 60 minút a pozostáva z troch častí:

  • Asany (pozície, polohy)
  • Pranayama (dychové cvičenia)
  • Relaxácia

V tehotenskej joge sa asány prevádzajú dynamicky, aby podporili správny krvný obeh mamičky. To znamená, že sa najskôr niekoľkokrát opakujú. V závere sa potom daná pozícia podrží na 2 až 3 nádychy. Dýchanie je iné ako pri klasickej joge a je prípravou k samotnému pôrodu. Súčasťou cvičenia je aj práca s panvovým dnom. Tieto jednoduché cviky zohrávajú veľmi dôležitú rolu ako v tehotenstve, tak aj po pôrode, nakoľko pôsobia ako prevencia voči inkontinencii a poklesu orgánov a prispievajú k rýchlejšej rekonvalescencii. Dychové cvičenia - tzv. pranayama učia mamičku ako správne narábať s dychom a umožňujú jej naplno využiť kapacitu pľúc. Zároveň napomáhajú telu zbavovať sa toxínov a prispievajú k lepšej cirkulácii krvi a kyslíka. Všeobecne platí, že kto dokáže ovládať svoje dýchanie, dokáže zároveň ľahšie zvládať stres, bolesť a psychickú záťaž. Z tohto dôvodu je pranayama nevyhnutnou a nenahraditeľnou prípravou mamičky k pôrodu. Na hodine sa mamičky naučia rôzne druhy pranayamy, ktoré budú môcť využiť aj po pôrode. Záverečná relaxácia trvá približne 5 - 10 minút a poskytuje mamičke priestor na uvoľnenie a komunikáciu s bábätkom.

Lekcie prebiehajú v centre Radosť (Lýcejná 4, Bratislava) január a február 2020, pondelky aj stredy o 16,40 a 18.h. https://www.centrumradost.sk/program/