Bankovanie

Vypustite prebytočné tlaky, toxíny, záťaže a energie a žite bez bolesti..

ČO TO JE:

Bankovanie je vynikajúca a mimoriadne účinná terapia, ktorá dostala názov podľa tvaru nádob v tvare baniek. Banky pôsobia tak fyzikálne, reflexne, ale aj metabolicky tým, že ovplyvňujú pochody látkovej výmeny v priľahlom okolí a v neposlednej rade aj stimulujú imunitu organizmu. Taktiež ovplyvňujú procesy aj na miestach vzdialených od aplikácie. Čo sa odohráva v tkanive pri priložení banky? Podtlak vtiahne časť kože aj podkožia do banky, tým sa prekrvia a okysličia kritické body a odplavia sa škodliviny. Spôsobí sa silné prekrvenie a prehriatie; tým dochádza k zvýšenému okysličovaniu bunkového tkaniva, zrýchleniu látkovej výmeny a vyplavovaniu nahromadených škodlivín z tela. Výronom krvi a lymfy do podkožných tkanív sa uvoľní tlak na postihnutom mieste - tým nastáva úľava. Bankovanie sa aplikuje aj na podbruško, lakeť, oblasť bedrových kĺbov, koleno, chodidlá a členky. Kritické miesto sa rýchlejšie regeneruje a zotavuje.

Bankovanie je takmer pre každého a aj pri "náročnejších stavoch":  vhodné pri doliečení po infarktoch, po mozgových príhodách, pri astme, alergiách, menštruačných poruchách a zápaloch. Alternatívou je Banková / vákuová masáž - pre svoj veľmi účinný výsledok sa dá priradiť k iným druhom masáži.

PÔVOD:

Bankovanie je pôvodom staroveká čínska terapia, ale poznali ju aj na rôznych iných častiach sveta. Bola známa teda už v staroveku a používaná nielen k uvoľňovaniu bolesti pohybového aparátu, ale aj k zmierneniu vnútorných potiaží.

PRIEBEH:

Ošetrenie je známe vo viacerých prevedeniach, resp. s rôznymi typmi baniek. Z viacerých dôvodov najčastejšie používam tzv. vákuové bankovanie za studena - teda pracujem s bankami z bezpečnostného tvrdeného plastu s vákuovou pumpičkou. Zaobstarala som si ich priamo z Univerzity tradičnej čínskej medicíny v Šangaji. Sú pol na pol rozdelené aj farebne podľa polarít: modré Yin / červené Yang s patričnými jemnými magnetmi vnútri - tie ktoré umocňujú účinok terapie komplementárne a harmonizujúco voči stavu klienta. Prikladajú sa na vybrané časti tela priamo na kožu. Sú spojené s pumpovacou pištoľou s hadičkou. Pištoľ vytvorí riadený odstupňovaný podtlak, ktorý spôsobí prisatie baniek na pokožku.

Samotné bankovanie rada kombinujem s moxovaním alebo masážou.

Prevádza sa ideálne v liečebných kúrach v počte 6x -. 10x. Bankovanie má minimálne vedľajšie negatívne účinky, preto frekvencia a rozsah terapie nie je limitovaný. Skôr naopak, čím častejšie,  tým lepšie. Ideálny interval na udržanie sviežeho a čulého lymfatického systému, svižnej a vláčnej ale silnej a odolnej svalovej sústavy je interval 1 krát mesačne.

Pomocou baniek vieme účinne telo detoxikovať (odporúčam následne aj pokračovať večer Tibetským regeneračným a detoxikačným  kúpeľom - recept na vyžiadanie) A prečo je dôležitá detoxikácia ? Umelé látky, sladidlá, konzervačné látky, tzv. "ečka", soli a rýchlosoli, dochucovadlá - to všetko sú látky, ktoré do svojho tela každý deň dopravujeme spolu s potravinami. Telo sa ich nevie efektívne zbaviť a navyše celodenný stres a zhon bránia nášmu telu v účinnej práci - spracovať potravu, absorbovať živiny a odstrániť odpad. Preto sa škodliviny v tele rýchlo hromadia. Bankovanie je veľmi účinný spôsob, ako telu v tomto nekonečnom boji naozaj účinne pomôcť.

Bankovanie môže prebudiť vnútorné pochody a tým aj skryté poruchy. Takmer vždy na koži vznikajú pôsobením podtlaku a rozšírením pórov farebné kruhové stopy. Je to prirodzený jav, a čím je telo viac zanesené nečistotami, tým sú farby intenzívnejšie. Nie sú to podliatiny, ako sa mnohí domnievajú, pri ktorých praskajú najjemnejšie kapiláry a tvoria krvný výron. Dobrá správa je, že kruhy sú s každým ďalším bankovaním menej farebne výrazné a tiež miznú rýchlejšie.

ÚČINKY:

 • 1. Vplyv na kožu. Fyzikálne podnety totiž pôsobia priamo na vlasovú cibuľku a rozširujú krvné cievy. Prostredníctvom mierneho ťahu sa zrýchluje tkáňový metabolizmus v koži, zlepšuje sa činnosť potných a mazových žliazok i kožné dýchanie a zvyšuje sa prísun živín do tkanív. Podstatou liečby bankami nieje len odstránenie stagnujúcej starej krvi z pokožky, ale aj vyčistenie kožného povrchu od jedovatých látok.
 • 2. Vplyv na svaly. Ťah vyvíjaný pri bankovaní stimuluje kožné kapiláry, čo aktivuje funkciu krvných ciev vo svaloch. Rozšírenie ciev vo svaloch uľahčuje prietok krvi: tým sa odstráni miestna stagnácia krvi, dôjde k významnému zlepšeniu stavu napr. u tzv. zamrznutého ramena. Okrem toho sa upravuje aj lymfatický tok. Celkovo sa uvoľňuje svalový tonus (aj pri akútnom, bolestivom stave) až do najhlbších vrstiev svalov a tkanív. /Bankovanie je najefektívnejšou terapiou na rýchle, spoľahlivé, dlhodobé a bezbolestné uvoľnenie svalových spazmov a blokád hlbokých svalových zväzkov. Sú to miesta častých problémov pri sedavom zamestnaní, športových aktivitách, pri pocite tiaže v hrudníku ako pri srdcovom infarkte, vystreľovanie bolestí do preferovanej ruky, ramena, šije a nekonečné varianty bolesti hlavy. Klasické masážne techniky majú iba obmedzený prienik do svaloviny a mnohokrát neúmerný tlak pôsobí na boľavé telo kontraproduktívne./
 • 3. Vplyv na kĺby. Jedna z diagnóz, u ktorej je bankovanie vhodné a účinné je chronický reumatizmus. Pozitívny vplyv sa prejavuje na zlepšení prekrvenia kĺbu a zvýšenej sekrécii synoviálnej - medziklĺbnej tekutiny. Bankovanie môže odstrániť aj prípadné svalové spazmy v okolí postihnutého kĺbu.
 • 4. Vplyv na tráviacu sústavu. Väčšina pacientov po bankovaní pociťuje hlad. Tráviace orgány, zvlášť slezina a žalúdok, sú najdôležitejším "motorom" organizmu. Sacia sila ľahkého podtlaku v bodoch na bruchu stimuluje vnútorné orgány, zlepšuje perilstatiku a sekréciu aj kvalitu tráviacich štiav. Tým sa zlepšuje trávenie a vstrebávanie živín. Bankovanie je teda účinné pri chronických ochoreniach žalúdka a čriev a zápchy.
 • 5. Vplyv na lymfatický systém. Šetrne, ale veľmi účinne aktivizuje lymfatické dráhy v bankovanej oblasti, ale aj mimo nej /Lymfatický systém je "šedou eminenciou" v našom tele. Nesprávna funkcia LF má za následok nedostatočné obojsmerné odvádzanie tekutín z vnútorných organov, transfer imunologických zložiek a tok energie v celom organizme. Prejavuje sa to celkovou únavou, nevysvetliteľnými putujúcimi bolesťami vnútorných orgánov, ťažkosťami s trávením, vylučovaním (hnačka, zápcha), pocitom unavených alebo opuchnutých nôh, popraskanými žilkami a pod.. Rozprúdenie lymfatického systému zvyšuje celkovú imunitu organizmu./
 • 6. Celkový detox. Bankovanie najúčinnejšie zbavuje telo škodlivých, dlhodobo nahromadených a prirodzene ťažko odbúrateľných toxínov z tela. /Odvod odpadových látok z tela človeka prebieha v troch rovinách, nepretržite počas celého života človeka. Najbežnejšia detoxikácia je vylučovanie odpadových látok v podobe stolice, moču a potu. Vylučovanie pokožkou je pomalé a neefektívne. Detoxikácia nahromadených katabolitov: (tie sú systematicky ukladané v tuku na bruchu, zadku a inde) - ich sa zbavujeme mimoriadne ťažko, lebo podkožný tuk s ľahkosťou viaže tieto látky a ukladá si ich/
 • 7. Čistenie krvi. Následkom podtlaku a sania sa zlepšuje krvný obeh v tepnách a žilách, dochádza pri tom k prechodnému vzniku drobných hematómov. Môžeme tak zmierniť kongesciu, uľahčiť tok krvi a zabrániť pozápalovej extravazácii v tkanivách. Zlepšenie toku krvi je teda najdôležitejším účinkom tejto liečebnej metódy, ktorá sa dá úspešne využiť pri ošetrení zatvrdnutých arterií, zmrznutého ramena a pod.
 • 8. Účinky na nervový systém. Bankovanie stimuluje kožné senzitívne nervy, dochádza aj k ovplyvneniu zón kontrolovaných odpovedajúcimi nervami. Pri ošetrovaní chrbta dochádza k priamemu ovplyvneniu strednej línie (spinálnych a parasympatických nervov) a vedľa toho sympatickej inervácie. Dráždenie má dobrý vplyv nielen na autonómny nervový systém, ale taktiež na rôzne orgány nimi riadené. Bankovanie je účinné u všeobecných problémov ako chronická bolesť hlavy, závraty, malátnosť, zmrznuté rameno, únava, a pod., ktoré vznikajú v dôsledku úzkosti, trápenia a telesnej bolesti. Použitie baniek je efektívne taktiež u vnútorných chronických ochorení ako vysoký krvný tlak, neuralgie (bolesti v priebehu nervu) a reumatizmus.

Indikácie

 • Bolesti a poruchy v pohybovom systéme (svalové, kĺby) - krk, plecia, lakte, kríže, bedrá
 • Bolesti očí, uší, tváre, trojklanný nerv
 • Bolesti obličiek, močových ciest, močového mechúra, pohlavných orgánov
 • Dýchacie cesty, hlasivky, priedušky, astma, chrípka, zápal priedušiek
 • Zažívacie orgány a problémy
 • Srdce, cievy, nízky tlak
 • Zlepšenie imunity, hormonálneho a lymfatického systému
 • Gynekologické problémy
 • Prekyslenie organizmu
 • Nespavosť, únava, bolesť hlavy, závrat
 • Doliečovanie po infarkte, po mozgovej príhode


Kontraindikácie

- minimálne ! preto môžeme aplikovať takmer na každom človeku bez rozdielu veku a pohlavia, vrátane tehotných žien

 • Hemofília (krvácavosť), aj krvácanie z nosa
 • Gynekologické krvácanie, vynechaný a nepravidelný menzes
 • Krehké cievy (Skutočná kontraindikácia sú kŕčové žily v záverečnom štádiu - kedy sú už steny žíl max. skôrnatelé)
 • Leukémia, nádory, každé onkologické ochorenie + kontraindikácie z klasickej masáži
 • Otvorené rany