Moxovanie
Vyživujúca energia bioaktívnymi bránami vstupuje a dopĺňa

PÔVOD

Moxovanie, shiatsu a akupunktúra vychádzajú z tradičnej čínskej medicíny, ktorá k chorobám pristupuje na základe celostného prístupu a kladie si za cieľ udržať / znovu-nastoliť rovnováhu toku vitálnej energie čchi (Qi) a v dôsledku toho aj samoliečiacau schopnosť tela. Moxovanie, shiatsu a akupunktúra predstavujú nesmierne hodnotný a stáročiami preverný súhrn praktických skúseností nazbieraných postupne mnohými generáciami pri liečení rôznych zdravotných problémov. V severných oblastiah Číny sa vzhľadom na častý výskyt ochorení z prechladnutia používala práve častejšie moxa. Používanie moxy má v Japonsku rovnako dlhú tradíciu ako v Číne a v súčasnosti je rozšírené aj celosvetovo. Samotné slovo moxa, ktoré sa ujalo ako pomenovanie pre túto terapeutickú metódu, je skomoleninou japonského "mo-kuša", čo znamená "spálená bylina". Do Európy sa moxa dostala v 16. storočí pravdepodobne prostredníctvom Holanďanov usadených v Japonsku. Prvé zmienky o moxe na starom kontinente pochádzajú práve od holandských lekárov, ktorí píšu: "Číňania a Japonci poznajú spôsob ako úspešne liečiť všetky ochorenia zapaľovaním moxy a napichovaním ihiel." Začiatkom 18. stor. sa už moxa spomína aj v európskych učebniciach lekárstva.

ČO TO JE
Moxovanie (moxibuscia) patrí z pohľadu pacienta k najpríjemnejším terapeutickým metódam. Je to tradičná liečba prehrievaním energetických bodov pomocou tepla paliny. Jej vlákna postupne pomaly rovnomerne phoria, jej príjemné sálajúce teplo prestupuje telom (koža, šľachy, svaly) do hĺbky. Tam vstupuje do akupunktúrnych dráh, doplňuje energiu, podporuje obeh a vylučuje z tela chlad, vlhkosť a bolesť. V niektorých prípadoch sa dokonca problém bez použitia moxy vyriešiť ani nedá. Na rozdiel od akupunktúry alebo shiatsu, kedy sa energia pôsobením týchto metód v tele reorganizuje alebo presúva z miest s nadbytkom do miest s nedostatkom, moxa dodáva energiu zvonka. Je teda silne tonizujúcou - doplňujúcou metódou. Znak pre moxu "CZJU" má tri časti: energia - zachrániť - život. Svojim významom poukazuje ale aj na chronickosť, alebo dlhotrvácnosť. Pokiaľ niektorú časť tela ovláda chlad, (ktorý môžeme cítiť, ale aj nemusíme,) výrazne nám to berie energiu, vysiľuje. Pretože naše telo potrebuje neustále zahrievať, energiu venuje "prikurovaniu" práve oslabených oblastí alebo aj celého organizmu. V takých prípadoch jej venujeme viac na ohrev, ako na funkcie orgánov celého systému, čo logicky znamená, že nám energie, ktorú potrebujeme na chod organizmu, ostáva menej. Výsledkom môže byť únava (nedostatok energie), alebo postupné narúšanie určitých systémov tela (funkcie orgánov apod.)

ÚČINKY
(denným) moxovaním zosilňujeme proces liečby, aj chápeme lepšie cenu prevencie. (a zároveň: Keď si človek buduje imunitu, aj psychicky si tak robí okolo seba obal aj mentálne)
- Podpora imunity: mobilizujú sa reaktívne samoliečiace sily tela (už 3 hod. po moxovaní sa zvýši hladina červených a bielych krviniek 2-3 násobne). Podporuje obranné sily organizmu, obrannú čchi - tzv. WeiQi. A tak je moxovanie ochranou pred nákazlivými chorobami (pri dostatku obrannej Qi nás neprekvapí nadbytočný jin - vlhko, chlad, vírusy..) WeiQi je ako obranný pancier, nachádza sa medzi kožou a svalmi, je závislá od tepla a jedla, moxovaním sa dá podporovať - tak teplom vyženieme chlad a vyživíme WeiQi. Antibakteriálny, dezinfekčný a fungicidný účinok. Moxa zrýchľuje regeneráciu bunkových dutín. Vďaka moxovaniu sa v tkanivách tvoria imunoglobulíny a iné bielkovinové látky, ktoré okrem zvyšovania obranychopnosti aj uvoľňujú svalstvo, zrýchľujú látkovú výmenu, zvyšujú prekrvenie, stabilizujú vegetatívny nervový systém :-)
- Ohrev meridiánov, spriechodnenie Qi, odstránenie chladu, odfiltrovávanie vlhkosti
- Napomáha hladkému toku Qi a krvi smerom hore alebo dole.
- Posilňuje jang a zabraňuje jeho kolapsu: Jang Qi je základom ľudského tela, jej nedostatok vedie k smrti. Jangové poruchy sú z nadbytku jinu (chlad, deficit, strata primárnej Qi - oslabené obličky..)
- Prevencia ochorenia a udržiavanie zdravia: prehrievanie bodov vyživuje vrodenú Qi, predĺži sa aktívny život a zmierni možná zdravotná nepríjemnosť jesene života

- Zvyšuje endorfíny, má antihistamínové pôsobenie a tlmí zápaly

Terapia je známa i schopnosťou u tehotných obrátiť polohu plodu pri uložení koncom panvovým..

Terapia moxovaním je vhodná pre vitariánov, vegánov, vegetariánov a všetkých, čo nekonzumujú mäso - lebo vnútorne zahreje. (Ľudia preferujúci surovú zeleninu, či mliečne výrobky majú z pohľadu čínskej medicíny permanentne podchladenú slezinu a v tele veľa jinu - vlhkosť a chlad - komplikuje trávenie)

Terapia ocenia všetci "zimomriví" ! :-)  (a to nielen v zime)


INDIKÁCIE

- gynekologické problémy, poruchy močových orgánov (pomočovanie nekontrolovateľne, neschopnosť močenia zhoršované chladom), zadržiavanie vody v tele, opuchy zhoršované chladom, maternicové krvácanie z dôsledku nedostaku energie, neplodnosť, impotencia (ak sú zapríčinené chladom), bolestivý menzes, menštruačné kŕče, bolesti v krížoch, (..V dnešnej dobe je u väčšiny ľudí v energetickom nedostatku oblast obličiek a spodnej panvy.)

- chronické ochorenia dýchacích ciest, astma chladného typu

- poruchy trávenia, bolesti žalúdku a brucha ustupujúce teplom, hnačky a iné tráviace problémy zhoršované chladom alebo chladenými potravinami

- ochorenia kĺbov, reumatické bolesti, osteoporóza, artritída, Bechtererova choroba - postupné tvrdnutie chrbtice, bolesti chrbta ("hexenšus"), bolesti v oblasti bedier, sedacieho nervu, tuhnutie ramien, šije a krku, "vyskočené platničky"

- nadmerné potenie v priebehu dňa, lokálne necitlivé miesta, pcity chladu v tele, depresie, všeobecná slabosť, chladné ruky a nohy a bolesti napr. v kĺboch, svaloch, šľachách, nízky krvný tlak, pokles aktivity, nechuť hovoriť, slabý hlas, spomalené pohyby, ochabnutosť svalov, precitlivenosť na chlad, stavy depresie, stavy vyčerpanosti, zahlienenie - toto všetko sú stavy nedostatku (Qi)

..Vlastne ide o choroby/bolesti zapríčinené chladom, vlhkom, prievanom, zmenami ročných období.

KONTRAINDIKÁCIE

- suchý a dráždivý kašeľ, aj s krvou prípadne
- prílišný hlad, najedenosť, smäd, prepitosť, zmena vedomia požitím alkoholu
- horúčka
- stavy návalu horúčosti, pocity horka a tepla
- menzes (nie slabý)
- určité body (na srdci, pohlavných orgánoch, v okolí veľkých tepien, žíl, varixov, niektoré na hlave, krku, miesta nádorov a kožných znamienok
- slabí, starí, deti, tehotné, citliví na spln - nie všetky body, alebo kratšie
- ak počas ošetrenia - pocit závrate, rýchly pulz, prílišné potenie, alergia na dym paliny

KEDY POUŽIŤ

- Moxa je teda vhodná najmä v prechodnom období (akútne záležitosti - napr. vniknutie škodlivého chladu), ale aj pravidelne a celoročne (dodanie jangu - teda energie, ktorú orgány potrebujú pre svoje fungovanie - stimulujeme tak vnútorné samo-ozdravné mechanizmy, napr. pri tráviacich, dýchacích, gynekologických problémoch).
- Najvhodnejšie je dopoludnie. Večer nie, keďže sa pracuje s energiou, ktorá by na večer mala byť v pokoji a nie aktivovať sa.


AKO PREBIEHA

Čím: K moxovaniu sa používa vlákno z rastliny Palina obyčajná - Artemisia vulgaris. Vôňa horiacej moxy u väčšiny ľudí navodzuje pocit uvoľnenia. Palina obyčajná má povesť bylinky, ktorá chráni pred zlom a často sa pridáva ako náplň do bylinkových vankúšov. Palina je naozaj dôležitá pri moxovaní. V procese ide síce o teplo, ale veľkú úlohu zohráva aj vibrácia horiacej byliny. Preto nahradiť moxu bežnou tabakovou cigaretou neprinesie kladný, ale v tomto prípade veľmi negatívny výsledok. Listy paliny majú teplú (jangovú) povahu, horkú a pálivú chuť. Majú vhodné účinky na doplnenie krvi a energie Qi. Používajú sa pri chorobách z chladu a vlhka. Najčastejšie sa používa "vata" z kvetov paliny formovaná do cigár, tie umožňujú jednoduchú manipuláciu. Používam dymiace - silice zvyšujú účinnosť, aj nedymiace - uhlíkové, vhodné do uzavretých nevetrateľných priestorov. Striedam metódy: krúživím prehrievaním, žehlením, vrabčie zobani, miernu metódu (statická, bez pohybovania). Bežné je aj formovanie vaty do kužeľov (veľký, stredný, malý). Metódu "priame prehrievanie palinovým kužeľom s jazvou / bez jazvy" a niektoré ďalšie nepoužívam, zato často "nepriame prehrievanie s izolačnou podložkou". Tú predstavuje plátok cesnaku, zázvoru (ich silice sú taktiež prehrievajúce), alebo hrubšia vrstva soli.

Moxuje sa: akupunktúrne body, miesta s bolesťou, plochy tela (napr. kĺby)

Mechanizmus: Pri moxovaní sa v potných kanálikoch kože uvoľňuje látka, ktorá podnecuje nervové zakončenia v koži. Touto aktiváciou dochádza k aktivácii prívesku mozgového a nadobličiek. Tie potom naopak uvoľňujú hormóny, ktoré podporujú pôsobenie moxy v tele. Horením cigariet moxy vznika teplota až 550'C. Pôsobením tepla dochádza nielen k lokálnemu prehriatiu, ale aj ku zvýšenej tepelnej a elektrickej vodivosti v mieste aplikácie a tým k ovplyvneniu receptorov kože a k uvoľneniu biologicky aktívnych látok z poškodených buniek.

Trvanie moxovania je bežne 3-30 minút na jeden bod. Záleží na konštitúcii človeka, charaktere ochorenia, naliehavosti, ročnom období, lokalizácii.. Celkové moxovacie stretnutie by malo trvať 30-60 minút a ak je potreba viac bodov, je vhodné radšej dohodnúť nový termín.
Frekvencia moxovania je pri prevencii 1 x / mesačne (imunostimulačné body), pri akútnych chorobách sa deje jednodenná pauza medzi ošetreniami a vyžaduje sa cyklus cca 10 procedúr. Ak sú chronické choroby, tie sa múžu moxou liečiť aj 3 x / denne (vyžaduje si to viac cyklov, minimálne s jednotýždennou pauzou). Všeobecne platí, moxovať se doporučuje 1-2x týždenne, pri silnej vyčerpanosti aj častejšie.

PRAVIDLÁ A ODPORUČENIA

- pri moxovaní sú obaja plne prítomní v procese a prípadne komentujú a menia situáciu. Teplo má byť príjemné a riadne sálavé (nie spaľujúce, ale zase nie nedostatočné)

- po moxovaní nepiť studené, nevystavovať sa chladu, moxované miesty poriadne zakryť, nič nejesť (odvádza sa teplo na trávenie), ideálne polžať si ešte v teple a pokojiv úvode počas konzultácie, kedy sa aj pristupuje k diagnostike a návrhu moxovaných miest, dohodnú sa aj pozície tela dostatočne pohodlné (na cca 20 min.) pre oboch zúčastnených.

- pre terapeuta aj klienta: aby nebol evidovaný ako narušiteľ ani hlad, ani plný žalúdok, močový mechúr vyprázdnený, vedomie čisté, bez požitia vedomie ovplyvňujúcich či omamných láto

- Dostatočne piť vodu! (môžu vysychať sliznice).

- v úvode počas konzultácie, kedy sa aj pristupuje k diagnostike a návrhu moxovaných miest, dohodnú sa aj pozície tela dostatočne pohodlné (na cca 20 min.) pre oboch zúčastnených.

- vyživiť sa potom zvlhčujúcimi jedlami (huby shitake, rejši, maitake, judášovo ucho, tremela, hliva), krúpy, biele časti zelenej listovej zeleniny - viď zákonitosti makrobiotiky


PRE NEVERIACICH TOMÁŠOV

"..je skutočne jednoduché nahrievanie obyčajnou bylinkou, ktorá rastie hocikde pri ceste, alebo inak - honosnejšie nazývaná "terapia moxovaním" ..účinné ??"  :-)  - nuž.. Príďte sa presvedčiť.

Rada Vás základy i naučím :-)  (..začneme majstrovským bodom: "ST36 / ZuSanLi / Bod tisícich míľ")