Očista trávenia

(Takmer celý) tráviaci trakt vyčistený - tradičným a prirodzeným spôsobom "Šankaprakšalána" - slanou vodou

--> Uvítate mať menšie brucho ? Vážiť menej ? Redukovať nielen hmotnosť, ale i toxíny ? (väčšinu parazitov) Zbaviť sa zápchy? Prečistiť si trávenie - (pažerák, žalúdok, hrubé a dokonca aj tenké črevo) od často aj dlhodobých usadenín ? Sekundárne môžete podporiť aj imunitu, pľúca a kožu - tie sú prepojené s črevami, podľa TČM. Blahodarné účinky se neobjavujú zo dňa na deň - čoskoro sa prejavia ako sviežejší dych, lepší spánok, vymiznutie vyrážky na tvári i po tele, lepšia imunita..

Toto cvičení nie je len čisto "vylučovacie"; je tiež tonizačné. Stimuluje pečeň (to sa prejaví na farbe prvej stolice) a ostatné žľazy prináležiace k tráviacemu systému, hlavne slinivku brušnú

Potrebujete k tomu len: chuť a rozhodnutie sa pre očistu, 1 doobedie, naučiť sa cviky na to určené, slanú vodu a vhodné 1. jedlo po skončení procedúry + Ideálne na 1. x i skúseného sprievodcu (+ konzultujte prosím vhodnosť vs. váš stav aj so svojím lekárom)

Čo je Šankaprakšalána a komu sa hodí

Výraz Šankaprakšalána znamená gesto ulity, pretože vypitá slanšia voda vychádza z tráviacej trubice ako ulitou. Jedná sa o tradičný jogínsky spôsob očisty, ktorý je ako taký známy už po storočia. Nemusíte však byť jogín, aby ste ho zvládli :) Dokonca aj pohodlne doma prejdete (po zaškolení) touto očistou bez väčších problémov. Šankaprakšalána tak predstavuje ideálnu a všetkým dostupnú metódu, ktorá okrem toho, že čistí tračník, úplne odstraňuje usadeniny z celého tráviaceho traktu - od žalúdka až po konečník. Voda, ktorú vypijeme, ide do žalúdku, potom je vedená pomocou jednoduchých pohybov, ktoré sú k dispozícii všetkým adeptom jogy, ale i začiatočníkom, a prechádza celým črevom až k východu. Cvičenie sa vykonáva tak dlho, kým voda nevyjde tak číra, ako bola na začiatku.

Pre koho je to určené ? Ak je presne dodržaná technika, nepredstavuje toto cvičenie žiadnu veľkú potiaž, nie je spojená so žiadnym nebezpečenstvom a je odporúčané prakticky všetkým. Toto cvičenie naozaj nie je nepríjemné - najviac nepríjemné je podľa výpovede mnohých vypiť potrebné množstvo slanej vody (pripomína to presolenú polievku), zvyšok už nič nie je. Prípadné kontraindikácie - Šankaprakšalána nie je vhodná pre tých, ktorí trpia: Žalúdočnými vredmi, Akútnym ochorením tráviaceho traktu, ako napr. úplavica, hnačky, akútny zápal hrubého čreva - kolitída (chronickou kolitídou možno naopak týmto cvičením, vykonávajúcim mimo kritické obdobie, vylepšiť), akútnym zápalom slepého čreva, Vážnym ochorením, ako napr. tuberkulóza čreva a rakovinou.


Prečo začať očistu tela práve od čreva?

Jeden z kľúčov k zdraviu sa nachádza v črevách. Organizmus sa neustále intoxikuje systematicky a bez prerušenia počas celého života: -> Látkami, ktoré do vás prichádzajú z vonkajška so stravou, ktorá nie je vždy dobrej kvality -> Zo vzduchu, ktorý nie je dostatočne čistý -> Následkom chýb v diétach -> Predovšetkým produktami hnilobného kvasenia zbytkov potravy v čreve pri chronických poruchách trávenia..

Najzhubnejším zdrojom autointoxikácie sú jedy, ktoré prenikajú stenou čreva a znečisťujú tým celý organizmus. Každodenné vyprázdňovanie čriev nevylučuje možnosť zanášania sliznice sedimentami, ktoré sa postupne usadzujú a nie sú NIKDY odstránené. Tie vyvolajú hnilobné kvasenie, ktorých toxíny sa nepretržite šíria po celom tele a pôsobia zhubne. Trvalé dráždenie črevnej sliznice môže byť príčinou mnohých zhubných nádorov alebo aspoň zdroja bujnenia. Prípady nádoru hrubého čreva držia rekord v porovnaní so zhubnými nádormi ostatných orgánov tela. Podobne ako sú zákruty na ceste miestami zvýšenej nehodovosti, existujú i miesta zvýšeného výskytu nádorov, a sú to práve oblasti, kde ohyb tračníka spôsobuje spomalený priechod obsahu, čiže miesta najvhodnejšie pre zanášanie a usádzanie na sliznici. Zápcha je v skutočnosti stav, pri ktorom tračník nie je dokonale čistý a zbavený všetkých fekálií. Niekto môže teda chodiť každý deň na stolicu, a pritom stále trpí, bez toho, ze by o tom vedel chronickou zápchou so všetkými dôsledkami, ktoré sú s tým spojené. Sedavý spôsob života, súvisiaci s nesprávnym fungovaním črevnej peristaltiky, je jednou z najdominantnejších príčin zápchy.

Kedy je vhodné a dĺžka

Jar je obdobie, kedy sa príroda po dlhej zime prebúdza opäť naplno k životu. Symbolizuje nové začiatky, a z toho dôvodu je to nanajvýš vhodná doba pre očistu a detoxikáciu tela. Telo je vtedy na to aj oddýchnuté, pripravené a plné sily, Vhodné pre Šankaprakšalánu je aj druhé prechodné obdobie - jeseň. Niekto si ju dáva v každom ročnom období a sú takí dokonca, čo i každý mesiac, príp. pred pečeň - žlčníkovými očistami a po. Všetko má svoj význam vzhľadom na aktuálne okolnosti človeka. Lekári v Lonavle s úspechom liečili niekoľko prípadov začínajúcej cukrovky praktizovaním šankaprakšalány každé dva dni po dobu dvoch mesiacov. (Bolo to spojené aj s vhodnou stravou a prevádzaním pranajámy a iných jogových techník.) Bežne však stačí previesť 2x ročne - na jar a jeseň. Je ale potrebné zosúladiť s mesačným cyklom a u žien taktiež aj s menštruačným (rada poradím). Preveďte túto očistu jedine ráno nalačno. Kompletný čas procesu očisty trvá cca 2-4 h. Poobede už fungujete normálne, no na ten deň neplánujte žiadne veľké akcie, majte režim odpočinku.

Postup

Po vypití niekoľkých väčších pohárov presne určeného roztoku slanej a dosť teplej vody -> cvičíte nasledovné 4 pohyby (dynamické asány) -> a posadíte sa na WC na potrebu. Toto opakujete niekoľkokrát, až kým z vás nevychádza číra tekutina. Je vhodné vytrvať až do tohto konca (aj keď to je práve tá náročnejšia časť už - tam sa hodí pevná vôľa alebo koučing sprievodcu). Nesedieť, (a nezaspať!) ale piť, cvičiť a sedieť / vylučovať na WC :) a tešíť sa na:

Záver procesu: Je nutné prijať presne určené čerstvé jedlo 15 - 60 min od vypitia posledných pohárov slanej vody a vyprázdnenia sa. V tomto bode môžete zbaviť organizmus soli tým, že vypijete vopred pripravený a už ochladenejší kamilkový čaj. Ešte predtým môžete očistiť žalúdok vyvracaním sa (tzv. Vamanadhautí) - vypitím 2 pohárov teplej vody a vyvolaním dávenia / vracania v predklone (ale toto nie je nutné, postačí kamilkový čaj, alebo aj bez). Spomínaným pokrmom potom je rozvarená biela ryža s prepusteným maslom ghí (prípadne iné varianty vhodného pokrmu). Je možné následne vypiť čistú vlažnú vodu - ale až počas alebo po prvom jedle, nie predtým. Toto jedlo je vhodné dať si aj na večeru (napr. s rozvarenou karotkou) a ďalší deň je jedálniček už rozšírenejší, avšak prísne sa vyhnite: kyslomliečne produkty, kvasená zelenina a ocot, citrusy, ovocie, alkohol, celozrnné výrobky, mäso, káva. Po jedle je vhodné zjesť a zapiť ešte dve kapsule Lactobacillus Acidophilus  (baktérie mliečneho kvasenia, ktoré bránia premnoženiu nevhodných patogénnych baktérií, hlavne kvasiniek) - obnovíte tak prirodzenú črevnú mikroflóru. Ďalšie dni už fungujete so stravovaním bežne, pite však veľa čistej vody. Šetrite svoje telo a predĺžte si tak čistý stav :)

A-Tka, atadusha@gmail.com
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky